Formacja małżeństw

 

Nasza Wspólnota w ramach Programu Pastoralnego „Redemptoris Missio” prowadzi Formację Małżeństw.

Chrześcijańskie rodziny mają wiele do ofiarowania współczesnemu światu, ponieważ Słowo Boże odkrywa przed nami zamysł Boga wobec małżeństwa i rodziny i uczy nas także, jak budować ognisko domowe, które trwa całe życie. Dlatego Kościół troszczy się o rodziny i daje różne propozycje, aby im pomóc. Jedną z nich jest Formacja Małżeństw.

W Formacji Małżeństw mogą uczestniczyć wszystkie małżeństwa sakramentalne niezależnie od formacji i zaangażowania w Kościele, których małżonkowie pragną wspólnie odkrywać piękno powołania chrześcijańskiego do małżeństwa i rodziny, pracować razem, aby zbudować, zdynamizować lub umocnić swoje ognisko domowe, którzy pragną miłować się bardziej i tworzyć prawdziwie chrześcijańską rodzinę.

CEL

 • Celem Formacji Małżeństw jest odkrywanie piękna powołania chrześcijańskiego do życia w małżeństwie i rodzinie, która jest wspólnotą życia i miłości. Spotkania są tak pomyślane, aby pomóc małżonkom utracić ich złe nawyki a nabyć nowe przyzwyczajenia, które budują właściwe relacje małżeńskie i rodzinne. Spotkania pomagają lepiej się poznać i rozumieć, przetrwać kryzysy, dążyć do jedności i prawdziwej miłości.
 • Wspólna modlitwa wprowadza w relację z Bogiem i umacnia więź małżeńską.
 • Słowo Boże, które rozważamy, odkrywa przed nami zamysł Boga wobec małżeństwa i rodziny i uczy nas także, jak budować ognisko domowe, które trwa całe życie.

METODOLOGIA

Formacja Małżeństw obejmuje trzy sesje:

1. W drodze ku jedności

2. Małżeństwo i rodzina w Biblii

3. Wychowanie w rodzinie chrześcijańskiej

Sesje te można przeprowadzić w dwóch formach:

 1. Rekolekcje weekendowe (wyjazdowe, albo dochodzone)
 2. Spotkania małżeństw raz w miesiącu (formacja roczna)

Plan spotkania:

 • Modlitwa
 • Konferencja
 • Ćwiczenia w parach.

Szanujemy prywatność par małżeńskich, dlatego nie ma grupowych dyskusji ani obowiązku wyjawiania czegokolwiek z  pożycia poszczególnych par.

 

TREŚĆ

Świadectwo Doroty i Sławka

Gdy przechodzisz przez piekło… nie zatrzymuj się!

To zdanie dotknęło mnie najbardziej podczas weekendu formacyjnego dla małżonków. Jesteśmy małżeństwem od 32 lat. Mamy za sobą wiele różnych doświadczeń. Dzięki siostrom, które wspaniale prowadziły nauczania i modlitwę, mogliśmy spojrzeć z Bożej perspektywy na to, co za nami. Ucieszyć się tym, co było piękne, podziękować za Bożą opiekę w trudach. Mamy to szczęście, że świadomie czerpaliśmy z łaski sakramentu małżeństwa. Widzimy jednak wokół, jak bardzo małżonkowie potrzebują wsparcia i świadectwa „starszych braci w wierze”. Program W DRODZE KU JEDNOŚCI to wspaniały materiał do dzielenia się i pracy z małżeństwami, z różnym stażem, w naszych środowiskach. To gotowe narzędzie do posługi w parafiach, wspólnotach i wszędzie tam, gdzie ludzie pragną prawdziwego życia.
Z serca polecam❤️
Warto skorzystać dla siebie.
I warto się tym dzielić z innymi.
 
Dorota i Sławek

Świadectwo Magdaleny i Roberta

Rekolekcje „W drodze ku jedności” nie były naszymi pierwszymi rekolekcjami małżeńskimi. Można by zadać pytanie po co kolejne rekolekcje, przy naszym 24 letnim stażu? Pan Bóg tak jednak działa, że zawsze coś nowego odkrywamy. Tak było też i tym razem. Piękny i cudowny czas. Wspaniała organizacja. U sióstr czuliśmy spokój, ciszę, której tak potrzebujemy, a którą tak trudno odnaleźć w naszej codzienności. A co najważniejsze czuliśmy ciepło domowego ogniska. Wróciliśmy ubogaceni. Z pewnością rekolekcje również pomogą nam w naszej pracy Doradców Życia Rodzinnego. Dużą zaletą rekolekcji było spotkanie innych małżeństw. Mogliśmy wymienić spostrzeżenia  i doświadczenia z innymi parami na temat ich pracy w Duszpasterstwie Rodzin.

Magdalena i Robert

Świadectwo Ireny i Dariusza

W trakcie rekolekcji liczyliśmy na coś nowego, czego jeszcze nie znamy. Ponieważ poszukujemy pomocy w poprawieniu relacji w naszym małżeństwie – zarówno w komunikacji jak i sprawach związanych ze sferą relacji intymnych w małżeństwie i SIĘ nie przeliczyliśmy. Dobrze jest usłyszeć coś co się zna, tylko powiedziane w innej formie. Odkrywcze dla nas było spotkanie ze sferą intymności małżeńskiej, ten problem rzadko poruszany jest w jakichkolwiek rozmowach w Kościele. Wiele razy małżonkowie pozostają z tym tematem sami sobie: otwartość na życie, czyli co ….. tylko rodzenie dzieci. NIE, to jest coś więcej. Pobyt na rekolekcjach pokazał, że można szukać głębszej relacji z małżonkiem, który jest moją drugą połową. W małżeństwie z większym stażem (My mamy 21 lat małżeństwa), kiedy już zanika sfera zauroczenia, rekolekcje pomogły przypomnieć, dlaczego kocham swoją małżonkę a ona mnie.

Wielkim plusem tych rekolekcji jest to, że każde małżeństwo może na nie przyjechać bez względu na to, czy należy już do jakiejś formacji w Kościele czy nie, czy jest zaangażowane w życie kościoła czy nie. Całość w sposób spójny prowadzi do pogłębienia relacji w małżeństwie z „całością satelit”, które znajdują się naokoło relacji pomiędzy małżonkami. To jest spotkanie małżonków z Bogiem i z samym sobą. Bo małżeństwo składa się z Trzech osób: Bóg i ich Dwoje.

Irena i Darek

 

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W FORMACJI MAŁŻEŃSTW?

 1. Można wziąć udział w weekendowych rekolekcjach w Centrum Modlitwy i Ewangelizacji „Koinonia św. Pawła” w Kielcach stacjonarnie.
 2. Można wziąć udział w trybie on-line.
 3. Można też zaprosić nas do przeprowadzenia rekolekcji w Waszej Wspólnocie, diecezji, parafii.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt:

s. Samuela Klimas
tel: 606 124 328
e-mail: r.missio@complex.com.pl

 

 

 

Skip to content