Aktualności

Formacja małżeństw „W drodze ku jedności”

 

Od 13 do 15 maja w naszym Centrum Modlitwy i Ewangelizacji „św. Pawła” prowadziliśmy formację dla małżeństw „W drodze ku jedności”. Małżonkowie przybyli do nas z różnych stron Polski.

W świetle Słowa Bożego ukazywaliśmy piękno powołania chrześcijańskiego do życia w małżeństwie i rodzinie, która jest wspólnotą życia i miłości. Podczas rekolekcji małżonkowie odkrywali na nowo, jak budować właściwe relacje małżeńskie i rodzinne, przetrwać kryzysy, dążyć do prawdziwej miłości oraz jak pomagać innym małżeństwom w budowaniu jedności.

Świadectwo:

Rekolekcje „W drodze ku jedności” nie były naszymi pierwszymi rekolekcjami małżeńskimi. Można by zadać pytanie po co kolejne rekolekcje, przy naszym 24 letnim stażu? Pan Bóg tak jednak działa, że zawsze coś nowego odkrywamy. Tak było też i tym razem. Piękny i cudowny czas. Wspaniała organizacja. U sióstr czuliśmy spokój, ciszę, której tak potrzebujemy, a którą tak trudno odnaleźć w naszej codzienności. A co najważniejsze czuliśmy ciepło domowego ogniska. Wróciliśmy ubogaceni. Z pewnością rekolekcje również pomogą nam w naszej pracy Doradców Życia Rodzinnego. Dużą zaletą rekolekcji było spotkanie innych małżeństw. Mogliśmy wymienić spostrzeżenia  i doświadczenia z innymi parami na temat ich pracy w Duszpasterstwie Rodzin.

Magdalena i Robert

Gdy przechodzisz przez piekło… nie zatrzymuj się!

To zdanie dotknęło mnie najbardziej podczas weekendu formacyjnego dla małżonków. Jesteśmy małżeństwem od 32 lat. Mamy za sobą wiele różnych doświadczeń. Dzięki siostrom, które wspaniale prowadziły nauczania i modlitwę, mogliśmy spojrzeć z Bożej perspektywy na to, co za nami. Ucieszyć się tym, co było piękne, podziękować za Bożą opiekę w trudach. Mamy to szczęście, że świadomie czerpaliśmy z łaski sakramentu małżeństwa. Widzimy jednak wokół, jak bardzo małżonkowie potrzebują wsparcia i świadectwa „starszych braci w wierze”. Program W DRODZE KU JEDNOŚCI to wspaniały materiał do dzielenia się i pracy z małżeństwami, z różnym stażem, w naszych środowiskach. To gotowe narzędzie do posługi w parafiach, wspólnotach i wszędzie tam, gdzie ludzie pragną prawdziwego życia.
Z serca polecam❤️
Warto skorzystać dla siebie.
I warto się tym dzielić z innymi.
 
Dorota i Sławek
 

W trakcie rekolekcji liczyliśmy na coś nowego, czego jeszcze nie znamy. Ponieważ poszukujemy pomocy w poprawieniu relacji w naszym małżeństwie – zarówno w komunikacji jak i sprawach związanych ze sferą relacji intymnych w małżeństwie i SIĘ nie przeliczyliśmy. Dobrze jest usłyszeć coś co się zna, tylko powiedziane w innej formie. Odkrywcze dla nas było spotkanie ze sferą intymności małżeńskiej, ten problem rzadko poruszany jest w jakichkolwiek rozmowach w Kościele. Wiele razy małżonkowie pozostają z tym tematem sami sobie: otwartość na życie, czyli co ….. tylko rodzenie dzieci. NIE, to jest coś więcej. Pobyt na rekolekcjach pokazał, że można szukać głębszej relacji z małżonkiem, który jest moją drugą połową. W małżeństwie z większym stażem (My mamy 21 lat małżeństwa), kiedy już zanika sfera zauroczenia, rekolekcje pomogły przypomnieć, dlaczego kocham swoją małżonkę a ona mnie.

Wielkim plusem tych rekolekcji jest to, że każde małżeństwo może na nie przyjechać bez względu na to, czy należy już do jakiejś formacji w Kościele czy nie, czy jest zaangażowane w życie kościoła czy nie. Całość w sposób spójny prowadzi do pogłębienia relacji w małżeństwie z „całością satelit”, które znajdują się naokoło relacji pomiędzy małżonkami. To jest spotkanie małżonków z Bogiem i z samym sobą. Bo małżeństwo składa się z Trzech osób: Bóg i ich Dwoje.

Irena i Darek

 

 

 

 

 

Skip to content